Tanec s náčiním baton

Tanec s náčiním baton

Mažoretky mají na naší škole, stejně jako v Jeseníku, dlouholetou tradici.

Jako se vyvíjí všechna taneční a sportovní odvětví, také mažoretky prošly poměrně výraznou proměnou. Kromě základních mažoretkových rysů, pochodových kroků apod., se čím dál více objevuje moderní pojetí sestav, ve kterých se objevuje průřez několika tanečními styly. Současně jsou na naší škole mažoretky závodním a reprezentačním týmem, který se účastní republikových, evropských i světových šampionátů. Kromě úspěchů (např. několik titulů mistrů Evropy) má tento obor největší kouzlo v týmové spolupráci a hlubokých a pevných přátelství, které si děvčata vytvoří. Na doporučení učitelek jsou pak vybírána děvčata do sólových formací, kde se využívá maximální potenciál každého dítěte.

V současné době jsou děvčata rozdělena do několika věkových kategorií.

Přípravný ročník je určen těm nejmenším děvčatům od 5 let. V přípravném ročníku se děti učí všeobecným tanečním základům. Důraz je kladen na rytmus, držení těla, základní pochodový krok, jednoduché točení, výhozy. Zařazuje se také práce s náčiním. Hodina je vedena více hravou formou. Děti zvládnou i jednoduchou taneční choreografii na vystoupení. Talentované děti si mohou vyzkoušet tzv. hobby soutěže v rámci postupových soutěží, kterých se účastní starší děvčata.

Od 6 - 7 let se zařazují děvčata již do soutěžního týmu kadetek, které se účastní postupových soutěží, které vrcholí mistrovstvím ČR a mistrovstvím Evropy. Děvčátka se v tomto věku seznamují s různými styly točení hůlkou, tanečními variacemi, zaměřují se na preciznější provedení a koordinaci pohybu. Přidává se náročnější práce s náčiním, včetně twirlingu. Výsledná sestava zahrnuje jak technicky náročné prvky s hůlkou, tak taneční pohyby, pružnost a ohebnost. Každoročně se účastní národních a mezinárodních soutěží, kde získávají nejedna prvenství.

Skupina mažoretek juniorky jsou děvčata od 12 do 14 let. Tato skupina je rovněž soutěžní. Děvčata navazují na všechny základy získané v přípravném ročníku a v kategorii kadetek. Kromě práce s náčiním je rozvíjena především taneční a pohybová stránka. Postupně se přidává náročnost práce s náčiním. Soutěží pod záštitou mažoretkové asociace CMA a největší světové mažoretkové federace MWF, kde získávají řady ocenění.

Skupina Crazy Girls - seniorky je výběrová skupina děvčat od 14 let. Tato skupina byla jednou z prvních mažoretkových skupin v České republice a každoročně zaznamenává vynikající výsledky a ohlasy nejen z národních soutěží, ale také zahraničních zájezdů. Pravidelně se účastní festivalů ve Španělsku, Francii a Itálii. V roce 2006 a 2007 se podívala do Hong Kongu, v roce 2015 také do Sanghaje. Skupina spolupracuje s DOM při ZUŠ v Jeseníku. Kromě tohoto klasického stylu rovněž působí jako soutěžní skupina v asociaci CMA a mezinárodní asociaci MWF, a to jak v pódiových choreografiích, tak i defilé. Tanečně zpracovává náročné tematické skladby, ve kterých předvádí již vyspělé taneční provedení a pokročilé twirlingové prvky či výhozy s hůlkou.